Znajdź obiekt w bazie pobytowo-noclegowej:
Znajdź obiekt w bazie pobytowo-noclegowej:

Fototerapia

fototerapiaFototerapia, czyli światłolecznictwo, helioterapia to nazwa określająca różne działania mające u podstawy leczenie światłem.

W zależności od długości fali rozróżniamy promieniowanie widzialne, promieniowanie podczerwone i promieniowanie nadfioletowe (UV). W obrębie nadfioletu rozróżniamy promieniowanie:

  • UVA długość fali 320-400 nm
  • UVB długość fali 290-320 nm
  • UVC długość fali 100-290 nm.

W fototerapii wykorzystuje się naturalne źródła światła (helioterapia) oraz źródła sztuczne (aktynoterapia), wśród których źródłem światła podczerwonego są lampy sollux, natomiast ultrafioletu – lampy kwarcowe.

Leczenie światłem widzialnym / helioterapia /

  • leczenie zaburzeń psychicznych związanych z depresją zimową; stosuje się lampy o natężeniu oświetlenia powyżej 2500 luksów (czyli około 5-10 razy większe niż emituje zwykła żarówka)
  • fototerapia noworodka

Leczenie światłem podczerwonym

Leczenie podczerwienią ma głównie zastosowanie w fizykoterapii, gdzie wykorzystuje się światło o długości od 720 do 15000 nm i wykorzystuje się podstawową cechę podczerwieni czyli działanie rozgrzewające. Do emisji stosuje się najczęściej lampę sollux, której promieniowanie penetruje na małą głębokość tkanek, powodując ich rozgrzanie, rozszerzenie naczyń krwionośnych i co za tym idzie wzmożenie ukrwienia i przemiany materii, zmniejszenie napięcia mięśni.

Ogólnymi wskazaniami do stosowania promieniowania podczerwonego są: przewlekłe i podostre stany zapalne np. stawów, w których możliwe jest miejscowe stosowanie ciepła; nerwobólów, a także zespołów bólowych; stany po przebytych zapaleniach skóry i tkanek miękkich pochodzenia bakteryjnego.

Przeciwwskazaniami do stosowania promieniowania podczerwonego są: niewydolność krążenia, czynna gruźlica płuc, skłonność do krwawień, zaburzenia w ukrwieniu obwodowych części kończyn, stanach gorączkowych, ostrych stanach zapalnych skóry i tkanek miękkich, miażdżycy tętnic, zaburzeniach czucia, okresie ciąży, choroby nerek, a także stany wyniszczenia organizmu.

Leczenie światłem nadfioletowym

Promieniowanie nadfioletowe wykorzystuje się w leczeniu ran, trudno gojących się owrzodzeń, jak np. odleżyny. Oprócz tego ten rodzaj promieniowania wykorzystywany jest przy: chorobach gardła i nosa, przewlekłych nieżytach oskrzeli, dychawicy oskrzelowej, krzywicy, nerwobólach nerwu kulszowego, gośćcu tkanek miękkich, trądziku pospolitym, chorobie zwyrodnieniowej dużych stawów, czyraczności, łysieniu plackowatym, łuszczycy, utrudnionych zrostach kostnych, a także w stanach rekonwalescencji.

Do celów leczniczych wykorzystuje się promieniowanie nadfioletowe o długości fali od 200-380 nm. Ten rodzaj promieniowania wykazuje ograniczoną zdolność do przenikania w głąb tkanek miękkich. Pod wpływem promieniowania nadfioletowego w ustroju zachodzą reakcje fotochemiczne, z którymi związanych jest wiele odczynów i skutków biologicznych tego rodzaju promieniowania. Należą do nich: powstawanie w skórze rumienia fotochemicznego, tworzenie pigmentu, wytwarzanie witaminy D, a także wpływ związków chemicznych uczulających organizm na światło. Skóra pod wpływem promieniowania nadfioletowego staje się lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna i mniej podatna na zakażenia. Ponadto występuje szybszy wzrost komórek naskórka, a także wzrost liczby białych krwinek w miejscu naświetlania.

Promieni nadfioletowych nie należy stosować w następujących chorobach:

nowotworach złośliwych, czynnej gruźlicy płuc, chorobach skóry przebiegających ze wzmożonym odczynem na ten rodzaj promieniowania, stanach zwiększonej wrażliwości na światło, stanach gorączkowych, nadczynności tarczycy, cukrzycy, skłonności do krwawień z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, miażdżycy naczyń z przebiegającym znacznym nadciśnieniem, niskim ciśnieniem krwi, niedokrwistości złośliwej, niewydolności krążenia, ostrym gośćcu stawowym, padaczce, reumatoidalnym zapaleniu stawów w czasie leczenia preparatami złota.

Do stosowania promieni nadfioletowych używane są różnego typu lampy kwarcowe.

 

 
Hotel "REZYDENCJA GREEN PARK"
Miasto : 87-720 Ciechocinek
Ulica : ul.Szmurły 14
Numer telefonu : Tel/fax 54 416 26 92 Tel kom 605 695 422
Adres e-mail : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Uzdrowiska - strona główna
zmienklimat
bazaobiektowiuslug_off
porady
newsletter

Login:
Email:

profilelecznicze
rodzajezabiegow
Reklamy

ULOTKI.net

Tajemniczy Dolny Śląsk - serwis miłośników tajemnic i odkrywców skarbów

 Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A   Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju   Pałac Jedlinka